Halim ERÇERİ / Pilates ve Yüzme Eğitimleri Direktörü

Halim ERÇERİ

1977 yılında İzmir’de doğdu. 2 yaşında başladığı yüzmeye İzmir kulüplerinden, Tuborg, Altay, Türkiye Denizcilik İşletmeleri Kulüplerinde profesyonel yüzücü olarak devam etti ve soluğu Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda aldı. Burada Beden Eğitimi Öğretmenlik ihtisasını Yüzme Ana Bilim Dalında tamamladı. Bitirme tezini İsrailli bir psikolog olan Ziva Room’dan otizm ve otistik çocukların eğitimi konusunda çalışarak, Otistik Çocuklarda Motor Hareket Eğitimi üzerine yaptı.

2001 yılında tamamladığı bu tez çalışması, öğrencilik yıllarında 5 yıl boyunca otistik çocuklarla yürüttüğü, yüzme eğitimi, motor hareket eğitimi ve sosyal becerilerin kazanımıyla ilgili çalışmalarının da bir sonucu olarak teorik ve pratik deneyimlerini aktardığı bir çalışma oldu. Otizm tanısı almış çocuklar dışında, Hiperaktivite bozukluğu (ADHD) tanısı almış ve başka bazı fiziksel engeli olan çocuklarla da yüzme dersleriyle beraber, diğer motor hareketlerin kazanımı ve sosyal becerilere ilişkin kazanımlarla ilgili çalışmalar yürüttü. Sporun evrensel bir dil olduğunu fark etmesinde tüm bu çalışmaların büyük bir katkısı olduğu söyleyenebilir.

Pek çok farklı yaş grubuna ders veren, antrenörlük yapan Halim Hocamız, Işıkkent Spor Kulübü başta olmak üzere, çeşitli kulüp yönetimlerinde aktif olarak görev almıştır.

Beden ve ruh arasında kurulan sağlıklı bir ilişkinin, yaşam kalitesini artırdığı dair farkındalığı, onu 2005 yılında Moldova’da Hindistanlı Guru Osho’nun terapistlerinden Rasal Antar’ın açmış olduğu Osho Joint Release Terapistliği Eğitimi’ne yönlendirdi. Ve İstanbul Owo Meditasyon Merkezi’nde bir süre Joint Release Terapisti olarak görev yaptı. Bu süre içerisinde Amerikalı Psikolog Bady Ray’in açmış olduğu Diamond Breath Workshop’una katıldı ve doğru nefes almanın mucizelerine şahit oldu. Bu konudaki yolculuğu onu daha da uzaklara Hindistan’a kadar götürdü. 2006’da Hindistanda Osho Meditation Center’ı ziyaret etti ve burada uygulanan yoga ve meditasyon çalışmalarına katıldı. Meditasyon ve nefes çalışmalarının su ile ilişkisini daha farklı bir boyuta taşıdığını farketti ve bir bütünlük arayışı içerisine girdi. Pilates bu bütünlük arayışına karşılık gelen bir alan oldu, 2006’da Balanced Body University’nin eğitimlerine katılarak Pilates eğitmeni oldu. Simply The best Pilates ve  Studioone Pilates’te uzun süre eğitmenlik yaptıktan sonra, çalışmalarını Levent Tenis Kulübüne taşıdı. 2010 Mayıs ayında ise olgunlaşan fikirleri ve birleştirdiği teknikleri uygulayabileceği PPS İstanbul / Professional Pilates Stüdyolarını kurdu.