Meditasyon ve Farkındalık Sertifika Programı / 15 saat

Meditasyon ve Farkındalık Sertifika Programı / 15 saat

12-13 Mayıs, 2018 / SensingBodyAcademy, Antalya

Meditasyon, aslında uygulaması çok kolay sanılan, fakat günlük yaşam pratiğinde bir o kadar zor olduğu hemen hepimiz tarafından tecrübe edilen, belki de hayatımız boyunca keşfinde olduğumuz bir kavram. An’da olmak deneyimi! Bu cümleyi okuduğunuz an bile, artık, bir önceki cümlenizin dudaklarınızdan döküldüğü andan başka bir an´dır.

Yoga eğitimleri ve yoga derslerinde, meditasyon teknikleri en temel halleriyle öğretilir. Daha çok uygulama esastır. Uygulanan Zen meditasyon tekniklerinde genellikle, an’da olduğumuz gerçeğine bizi taşıyan en yakın bağlantımız, nefes’e odaklanılır.

Herhangi bir tecrübe gerektirmez. Hatta tecrübe ile güçlenmez, an’da ne varsa o yaşanır. En sık uygulanan şekilleri; oturma meditasyonu, yürüme meditasyonu, çalışma meditasyonlarıdır. Meditasyon türlerinin tamamı, fiziksel olarak yavaşlamaya destek olurken, beden zihin koordinasyonunun gelişimine de destek verir. Fazla ya da az uyarılan sinir sistemi böylece dengelenerek, optimum düzeyini kendi temposunda bulur; bu da bedeni bütünsel dengeye taşımaya yardımcı olur.

Programın Amacı ve İçeriği:

Öncelikle uygulamada derinleşmektir. Bunu yapabilmek, içine bakacağımız iki soruya cevap bulmaktan geçiyor:
* Meditasyonu hayat pratiğimize eklemleyebiliyor muyuz?
* Eğer yukarıdaki sorunun cevabı, "hayır" ya da "tam olarak değil" ise o zaman bunun önündeki engeller nelerdir?

Özellikle bu iki soru bizleri derinleşmenin önünde duran kalıplarımıza ve şu anki mevcut tavrımıza götürür. Aynı meditasyon hallerinde olduğu gibi, burada da olanı görmek, değerli bir hazinenin anahtarını bulmak gibidir. Çünkü yol ancak kapı aralanınca görünür.

İkinci olarak, an´a, ortama ve her şeyden önemlisi öğrencilerinizin ihtiyaçlarına uygun meditasyon tekniklerini öğrenmek. Her beden tipine her hareket optimum faydayı sağlamayacağı gibi, herkesin meditasyonla buluşacağı yöntem ve dolayısıyla farkındalık sürecindeki gelişim de farklı olacaktır. Bazen, o kişiye ulaşacağımız doğru anahtarı bulamamak, bir eğitmeni başarısız hissettirirken, öğrenciye de şiddete maruz kalıyor hissi verebilir. Bu durumda, meditasyon öğreticisinin gözlemleri ve izlenimleri sonucu seçebileceği farklı tekniklere hakim olması daha büyük önem kazanır. 

Meditasyon ve farkındalık çalışmalarını gündelik yaşam pratiğine dönüştürmek. Bu tam olarak her fırsat bulduğumuzda bir yerde oturmak demek değildir. Farkındalık seviyesinin artan ve azalan çizgisini görerek, gerçek benlik ve benliğin birliğe dönüşme sürecini yaşam içindeki günlük akışta; yemek yerken, su içerken, patronun veya arkadaşınla konuşurken, zor bir projeyi yönetirkenki tavrında ne kadar kendinde olduğunu kavramaktır.

Sentetik dil yerine, deneyimden geçen cümle ve içeriklerle öğrencilerimize ulaşmak. Jenerik kalıplarla, hiç tatmadığımız bir masalın kahramanı gibi değil de, kendi deneyimimizden nasıl bahsederiz? İşte amaçlarımızdan biri sentetik dilin yerini organik yaşanmışlıkların alması bu nedenle buna bir konu başlığı olarak değineceğiz.

Bizi Neler Bekliyor?

* Meditasyon
* Zen / Zen Yolu
* Oturma Meditasyonu Nedir? Amacı ve Çeşitleri ile Teknikleri
* Yürüme Meditasyonu Nedir? Amacı ve Tekniği
* Nefesin Meditasyon İçindeki Yeri
* Uygulama Alanları
* Öğrenci Tutum ve Davranış Çeşitleri, Farklılıklar ve Farklılıklara Karşı Değişebilen Uygulamalar
* Fiziksel Alanın Yaratılması ve Değişkenlik Gösterebileceği Haller
* Meditasyon Dili: Sentetik Yerine Organik Sözler ve Duruş 
* Rehberli Meditasyonlar
* Meditasyon ve Farkındalık İlişkisi
* Meditasyon ve Zihin Bağı

Tüm içerik ve çalışmalar, eğitmenimiz Neval Aras´ın Zen Master Thich Nhat Hanh ile olan çalışmaları bazında yapılacak olup, çeviriler sizlere eğitim dokümanı olarak verilecektir.


Kimler Katılabilir ?

HERKES katılabilir. Yoga, pilates vb. herhangi bir alanın öğrencisi ya da uzmanı olmanıza, daha önce meditasyonun herhangi bir türünü yapmanıza ihtiyacınız olmayan bir eğitimdir. Farkındalık ve meditasyon her bireyin kendi yaşam alanına ve iş tecrübesine ekleyebileceği, beslenebileceği alanlardır.

Yoga eğitmenleri için ileri devam eğitimi saatlerine sayılacak sertifika düzenlenecektir. Diğer herkes için de katılım ve kursu tamamlamaya yönelik SensingBodyAcademy Sertifikası verilecektir.


Tarihler:

12 Mayıs 2018
13 Mayıs 2018

Saatler: 

12:00 - 18:00

Yer:

SensingBodyAcademy, Antalya 


Program Bedeli:

750 TL
10 Nisan 2018 tarihine kadar yapılan erken ödeme: 560 TL


Eğitmen Hakkında:

Neval Aras, uluslararası yoga standartlarını belirleyen Yoga Alliance kuruluşu tarafından eğitmen yetiştirme yetkisini ifade eden E-RYT 500 sertifikasına sahiptir.
Eğitimlerini bütünsel yaklaşım teoremi çerçevesinde vermekte olan Aras, iyi bir eğitmenin yetişebilmesi için, teorik, kişisel pratik ve öğretme yeteneklerinin bütünleşmesi gerektiğine inanmaktadır. Bütünsel yaklaşımı ilke edindiği eğitici rolüne, Yoga NewVita Stüdyolarını ve Uluslararası bir kuruluş olan ve tüm hareket disiplinleri üzerinde çalışmalar yapan SensingBodyAcademy´yi kurarak ve böylece alanında yetkin eğitici eğitmenleri yetiştirerek devam etmektedir.
Çalışma alanlarını bir deneysel oyun alanına da taşıyan Neval Aras, keyifle öğrenmenin de bir bilişsel süreç olduğuna inanmakta ve deneyimlemenin önemini özellikle vurgulamaktadır. Bu nedenle, akademik araştırmaların, oyunsu deneyimlerle buluştuğu, kesin bilgiden öte, dinamiği kavramaya açık eğitmenlerin yetiştirilmesi de Akademimizin temel ilkeleri arasında bulunmaktadır.
Fizik beden, enerji beden, sinir sistemi, beden hareket terapileri ve farkındalık paydasında tüm bu bilgileri buluşturabilmenin bu büyülü yolculuğunu birlikte katettiği, öğrenmeye devam ettiği hocaları arasında; Thich Nhat Hanh, Stanley Keleman, Tom Myers, Jaap Wan der Val, Gil Hedley yer almaktadır.
Bugüne kadar Zeynep Aksoy, David Cornwell, Chris Chavez, Zeynep Çelen, Mey Elbi, Çağ Gürle, Todd Tesen, Sianna Sherman, Carlos Pomeda, Seane Corn, Elena Brower gibi yurtdışında ve Türkiye´deki birçok harika hoca ile de çalışmalar yapmıştır.
Çalışmalarını Türkiye´de verdiği eğitimlerle başlatan Neval Aras, Temel Yoga Eğitmenlik Eğitimi, Hocalar için İleri Seviye Anatomi Eğitmenlik Eğitimi, İleri Seviye Yoga Eğitmenlik Eğitimi, Sinir Sisteminin Evrimsel Gelişimi üzerine eğitimlerini yurtdışında vermeye devam etmekte; SensingBodyAcademy kapsamındaki akademik ve disiplinler arası çalışmaları, alanındaki uzman eğitmen arkadaşlarıyla yürütmekte ve yaşayan, kavrayışı güçlü eğitmenlerin yetişmesine olan katkısını ülkemiz ve çalışma yaptığı diğer ülkelerde sürdürmektedir.


Bilgi için aşağıdaki iletişim detaylarını kullanabilirsiniz:

ayse@sensingbodyacademy.com
+90 (537) 741 8582