SensingBodyAcademy, Advanced Teacher Training / 100h

SensingBodyAcademy, Advanced Teacher Training / 100h

19-30 Nisan 2018, Tenerife / Canary Islands

SensingBodyAcademy / YA Advanced Teacher Training / 100 h.

 

SensingBodyAcademy ve okulumuzun kurucu hocası Neval Aras, 100 saat İleri Seviye Yoga ve Yogada Derinleşme Eğitimi süresince öğrencilerimizi destekleyerek rehberlik edecek ve gelişim süreçlerinde işlenmesi gereken konuları, farklı tarzlar, eski ve yeni yaklaşım, gelişen ve değiştirici etki sunan anatomik ve bütünsel yaklaşım bilgileri kapsamında öğrencilerimize aktaracaktır.

 

Konu başlıkları ve içerikleri aşağıda detaylı bir şekilde iletilmiştir. Yoga felsefesi, Yoganın tarihsel ve kültürel gelişiminin yanısıra eğitim süresince fiziksel anatomi bilgileri asanalara vurgu yapılarak aktarılacaktır. Bedende deneyimlenen yoğun pratiklerle bu bilgiler desteklenecektir.

 

Program boyunca işlenecek konu başlıkları aşağıdaki gibidir:

 

• Ders anlatım teknikleri ve pratikler

• Yoga dersi planlama / serileme / sağlıklı bir akışın kuralları

• Yoga asanaları / Asanalarda hiza ve derinleşmenin fiziksel detayları: “Temeli Derinleştirmek ve İleri Asanalara Hazırlık”

• Asana uygulamasını pekiştiren detaylar : Bandhalar ve Spiraller, Döngüler

• Yoga asanalarının anatomisi ve pozlarda varyasyonlar

• Meditasyon’da Zen teknikleri, Thich Nhat Hanh öğretileri kapsamında işlenecektir.

• Ellerle Yönlendirme / Dikkat edilmesi gerekenler

• Yoga öğreticisinde olması gereken nitelikler: beden dili, sesin kullanımı, öğrenciyle iletişim, gözlem, düzeltme, dokunma / Kişisel pratiğin önemi

• Yoga’nın Tarihçesi ve Modern Yoganın Doğuşu, Gelişimi,

• Yoga Felsefesi / Bhagavad Githa / Patanjali Yoga Sutraları

* Bedensel enerji alanının farkındalığı ve bunun yaşam döngüsü içindeki yansıması,

* Tip, karakter ve duygusal anatomik gerçeğimizin analizi ve hocalık becerilerini geliştirmek için kullanacağımız farkındalık reçeteleri

 

Uzmanlık programımızın en dönüştürücü ve etkili farkı, diğer beden hareket ve terapi sistemlerini deneyimleyen ve tüm eğitim süreci boyunca farkındalık çalışmalarına önemli bir bölüm ayıran bir nitelikte olmasıdır. Bu sebeple, yalnızca hocalığını geliştirmek isteyenler için değil, kişisel pratiğini geliştirmek, güvenli bir şekilde evde yoga pratiğine devam edebilmek, kişisel farkındalığını yaşam içinde kullanılabilecek pratik bir hazineye dönüştürmek isteyen ve ayrıca ders verme becerilerini beden anatomi ve hareketin fizyolojisine uygun olarak geliştirmek isteyen herkes için uygundur ve dönüştürücü etkiye sahiptir.

 

SensingBodyAcademy’nin bütünsel öğretisini, diğer programlarında olduğu gibi, bu programın da her aşamasında deneyimlemek sürecin etkili noktalarından bir diğeridir. O nedenle bu süreç; öncelikle farkında bir “ben” için alınacak bir yol olarak tanımlanabilir.

 

Yoga yoluna tutkuyla bağlı olan eğitmen Neval Aras, yoga hocalik programlarının yanı sıra diğer beden hareket sistemleriyle ilişkili temel ve ileri seviye uzmanlık programlarını ve ayrıca akademik çalışmalarını sürdürerek bilgi ve tecrübesine bilimsel verileri de eklemeyi ilke edinmiştir. Verdiği çeşitli atölyeler, öğretici çalışmalar ve farklı stüdyolardaki derslerine, öğrencilerini kişisel beceri ve pratiklerinin yanı sıra hocalık yolunda yüreklendirmeye devam etmekte ve böylelikle birçok kişinin hem yeni bir meslek kazanmasını sağlamakta hem de meslek hayatları boyunca rehberleri olmayı sürdürmektedir. Kendi deneyiminden edindiği tüm bilgileri ve bakış açısını öğrencilerine aktarmaya açık ve paylaşımla verimli hale gelen enerjinin varlığına inanan bir eğitmendir.

 

 

Amacı:

 

Temel uzmanlık programında alınan parçaları birleştirerek ve bilgileri farklı şekilde okumayı öğrenerek, yoga pratiğine ve yoga öğrenciliğine , bütünsel bir yaklaşımla bakmalarını sağlamak; kendi bedenlerinde deneyimledikleri farklılığı ve farkındalığı, hocalığına taşıyarak öğrencilerinin de deneyimlemesine destek veren, bilinçli hocalar olmalarına katkı sağlamaktır.

 

Yoga uygulaması ve anlayışını geliştirmek, yoga hocalarının daha donanımlı, güvenli dersler vermesini sağlamaktır.

 

Programın misyonu aynı zamanda hala birer öğrenci olan yoga hocalarını veya tecrübeli yoga öğrencilerini yoganın felsefesine, doğuşuna aşina; duyarlı, bilgili, ezbere bir teoriden farklı olarak hareketin anatomisine hakim bir şekilde yoga asanalarla gideceği sınırların farkında bir alana taşımaktır. Farkındalıkla yapılan her eylem bize ileri seviye bir bakış açısı ve anlama yetisi kazandıracaktır.

 

 

Kimler Katılabilir ?

 

200 Saatlik temel yoga uzmanlığı programını bitirmiş ya da uzun zamandır yoga yapan, yoga bilgisini ve anlayışını geliştirmek isteyen herkese açıktır. Yoga Alliance onaylı sertifikamız yalnızca 200 saatlik temel yoga uzmanlığı programını tamamlamış katılımcılara verilecektir, diğer katılımcılarımız için yoga pratiğinde derinleşme - SensingBodyAcademy katılım belgesi düzenlenecektir.

 

Yogayı bir hayat şekli olarak benimseyerek, uluslararası geçerlilikte bir sertifikanın yanısıra bilgi ve tecrübenin yoğun olarak işlendiği bilinçli farkındalığı temel alan bir programdan geçerek bunu mesleği haline getirmek isteyenler,

 

Öğrenciliğin yaşam içindeki değerini bilen ve yalnızca kişisel farkındalığını ve bilgilerini derinleştirmek isteyenler,

 

Yoga öğrencisi olmaya devam ederken, stüdyo dışında, evinde ya da başka bir alanda güvenli pratik yapmak için asanaları, nefesin kullanımını ve meditasyonun detaylarını öğrenmek isteyenler,

 

Varolan becerilerini, yeniden sağlam temellerle, beden hareket aralığına ve yapısına uygun bir kurgu ve tatta kavramak ve öğretmek isteyenler,

 

Farkındalık çalışmalarına ve programın temposu dahilindeki pratiklere adapte olabilecek bir zamanda olduğuna inananlar bu programımıza ve böylece ailemize katılabilir.

 

 

Tarihler:

 

19-30 Nisan 2018

 

 

Saatler:

 

09:30-18:00

 

 

Yer:

 

Tenerife / Kanarya Adaları

 

 

Program Bedeli:

 

*4000 TL (ön ödeme + 2 taksit)

**Erken ödeme 3500 TL (son tarih 30 Ekim 2017)

***Konaklama ve yol masrafları için toplu bir organizasyon yapılacaktır. Bedelleri için sorunuz.

 

Eğitmen Hakkında:

 

Neval Aras, uluslararası yoga standartlarını belirleyen Yoga Alliance kuruluşu tarafından eğitmen yetiştirme yetkisini ifade eden E-RYT 500 sertifikasına sahiptir.

 

Eğitimlerini bütünsel yaklaşım teoremi çerçevesinde vermekte olan Aras, iyi bir eğitmenin yetişebilmesi için, teorik, kişisel pratik ve öğretme yeteneklerinin bütünleşmesi gerektiğine inanmaktadır. Bütünsel yaklaşımı ilke edindiği eğitici rolüne, Yoga NewVita Stüdyolarını ve Uluslararası bir kuruluş olan ve tüm hareket disiplinleri üzerinde çalışmalar yapan SensingBodyAcademy´yi kurarak ve böylece alanında yetkin eğitici eğitmenleri yetiştirerek devam etmektedir.

 

Çalışma alanlarını bir deneysel oyun alanına da taşıyan Neval Aras, keyifle öğrenmenin de bir bilişsel süreç olduğuna inanmakta ve deneyimlemenin önemini özellikle vurgulamaktadır. Bu nedenle, akademik araştırmaların, oyunsu deneyimlerle buluştuğu, kesin bilgiden öte, dinamiği kavramaya açık eğitmenlerin yetiştirilmesi de Akademimizin temel ilkeleri arasında bulunmaktadır.

 

Fizik beden, enerji beden, sinir sistemi, beden hareket terapileri ve farkındalık paydasında tüm bu bilgileri buluşturabilmenin bu büyülü yolculuğunu birlikte katettiği, öğrenmeye devam ettiği hocaları arasında; Thich Nhat Hanh, Stanley Keleman, Tom Myers, Jaap Wan der Val, Gil Hedley yer almaktadır.

 

Bugüne kadar Zeynep Aksoy, David Cornwell, Chris Chavez, Zeynep Çelen, Mey Elbi, Çağ Gürle, Todd Tesen, Sianna Sherman, Carlos Pomeda, Seane Corn, Elena Brower gibi yurtdışında ve Türkiye´deki birçok harika hoca ile de çalışmalar yapmıştır. Çalışmalarını Türkiye´de verdiği eğitimlerle başlatan Neval Aras, Temel Yoga Eğitmenlik Eğitimi, Hocalar için İleri Seviye Anatomi Eğitmenlik Eğitimi, İleri Seviye Yoga Eğitmenlik Eğitimi, Sinir Sisteminin Evrimsel Gelişimi üzerine eğitimlerini yurtdışında vermeye devam etmekte; SensingBodyAcademy kapsamındaki akademik ve disiplinler arası çalışmaları, alanındaki uzman eğitmen arkadaşlarıyla yürütmekte ve yaşayan, kavrayışı güçlü eğitmenlerin yetişmesine olan katkısını ülkemiz ve çalışma yaptığı diğer ülkelerde sürdürmektedir.

 

 

Bilgi için aşağıdaki iletişim detaylarını kullanabilirsiniz:

 

ayse@sensingbodyacademy.com

 

+90 (537) 741 8582