SensingBodyAcademy Anne Karnındaki Bebeğin Ruhsal Gelişimi

Tarih: 24.02.2017

24 Şubat 2017 / SensingBodyAcademy, İstanbul

SensingBodyAcademy Anne Karnındaki Bebeğin Ruhsal Gelişimi

Rahim içinde beyin gelişimi henüz bebek 3 haftalıkken başlar ve tüm gebelik boyunca ve doğduktan sonra da yıllar boyunca gelişimini sürdürür.

Beynin bilişsel fonksiyonları 5 duyuyla algılama, düşünme, duygu üretme ve davranış oluşturma, bunun yanında hafızaya depolama ve hatırlama şeklinde özetlenebilir.

Peki doğmamış bebekler hangi beyin fonksiyonlarına ne zaman sahip olurlar? Daha kısa sayılabilecek bir zaman öncesine kadar doğmamış bebeklerin hiç bir şey hissetmedikleri, algılamadıkları ve hafızalarının olmadığı düşünülmekteydi. Halbuki bugün bebeğin beyninin gelişmeye başlamasıyla henüz doğmadan erişkin beyin fonksiyonlarının önemli bir kısmına kısmen de olsa sahip olduğunu biliyoruz.

Dokunma, koku alma ve tad alma ilk 4 ayda, işitme 5. ayın sonunda ve görme de 7. ayın sonlarına doğru oluşurken, hafıza depolama çok erken dönemde, bilinçli davranış ise son 3 aylık dönemde ortaya çıkmış durumdadır.

Bebek ana rahmindeyken ilk aylardan itibaren annesinin ona gönderdiği sinyallerle nasıl bir dünyaya doğacağının sinyallerini alarak kendini doğacağı dünyaya hazırlamaktadır.

Annesinin yaşadığı olumsuz duygular kadar olumlu duygular da bebek üzerinde önemli etkiler oluşturmaktadır.

Öte yandan rahim içi beyin gelişiminin temel belirleyicilerinden biri, oluşan sinir hücrelerinin ne kadar kullanıldığıdır. Rahim içinde ne kadar çok uyarana maruz kalırsa sinirler arası bağlantılar da o kadar fazla olmaktadır. Fiziksel egzersiz yaparak fit ve sağlıklı bir bedene sahip olmanın beyindeki karşılığı bu ruhsal ve zihinsel egzersizlerdir.

SensingBodyAcademy danışman doktorlarımızdan Op. Dr. Kağan Kocatepe uzun yıllardır sürdürdüğü batı tıbbı hekimliğinin bilgi ve deneyimlerinin yanısıra, NLP Master Practitioner ve Trainer, Klinik Hipnoz, Certified Coach ve Quantum Practitioner kimlikleri ile de tüm çalışma boyunca katılımcılarımıza bu alanların ortak paydasından ve çok yönlü bir bakış açısı ile bilgilerini aktaracaktır. Ayrıca Kağan Hocamızın özel ilgi ve çalışma alanları arasında Enneagram ve Fetal Psikoloji bulunmaktadır.

 

Tarih:

24 Şubat 2017 Cuma

 

Buluşma Saati:

18:30 - 20:30

 

Ücret:

225 TL + KDV

 

Stüdyo:

SensingBodyAcademy, İstanbul

 

Etkinliğin Amacı:

Bu seminerde bilimsel verilerle kişilerin aktardıklarını harmanlayarak doğmamış bebeğin psikolojisi hakkında en güncel bilgileri konuşacağız.

Rahim içindeki bebeklerimize daha bilinçli yaklaşarak, doğum olgusunu tıbbi klişelerden kurtararak daha bebek dostu bir doğum deneyimi yaşatarak hem kendi bebeklerimizin hem de insanlığın daha iyiye gitme ihtimalini ele alacağız.

 

Etkinliğin İçeriği:

Bu seminer bir kaç önemli bilimsel veri ve varsayımdan yola çıkarak hazırlanmıştır:

 

1. Doğmamış bebeğin beyni ilk haftalardan itibaren faaliyete geçer ve haftalar ilerledikçe işlevlerini geliştirir, yani öğrenir, algılar, hisseder ve deneyimler oluşturur. Dokunma, tad alma, koku alma, işitme, görme, hafızasına depolama, hatırlama, rüya görme, olumlu hissetme, olumsuz hissetme ve öğrenme yetileri henüz doğmadan mevcuttur.

2. Bebekler rahim içindeki deneyimleriyle doğacakları dünya hakkında bilgiler edinmekte ve kendilerini bu verilere göre yaşama hazırlamaktadırlar. 

3. Doğmamış bebeğin deneyimleri tamamen annesinin yaşadığı deneyimlerin ona yansımasından ibarettir ve bu nedenle öğrendikleri, algıladıkları ve hissettiklerinden annesi ön planda sorumludur. Stresli, korku dolu, sevgi ortamından yoksun, kötü beslenen, kötü alışkanlıkları olan bir anne adayının bebeğinin deneyimiyle sevilen, ilgi gören, dengeli bir ruhsal yaşantısı olan, iyi beslenen bir anne adayının bebeğinin deneyimi çok farklıdır.

4. Anne adayının ruhsal durumu, kendisiyle ilgili özellikler yanında, eşinin ve yakın çevresinin tutumları, doğum deneyimi ve yaşadığı dünyanın özellikleriyle oluşturulur. Yani doğmamış bebeğin deneyimlerinden ikinci planda çevresindeki herkes (tıbbi uygulayıcılar dahil) ve tüm dünya sorumludur.

5. Doğmamış bebeklerin deneyimleri tüm yaşamlarını etkileyecek sonuçlara sahip olabilir.

6. Giderek artan sayıda insan, modern psikolojik tekniklerle rahim içini ve doğumu hatırlayabilir hale getirilmekte ve eskiden çocukluk dönemine kadar giderek giderilmeye çalışılan sorunlar, rahim içi dönem ve doğuma kadar geri götürülerek daha etkili ve kalıcı tedavi sağlanabilmektedir. 

7. Rahim içindeki bebeğin iyi hissetmesini sağlamak mümkündür.

8. Rahim içindeki bebeğin öğrenmesini sağlamak mümkündür.

9. Rahim içindeki bebekle iletişime geçmek mümkündür.  

 

Detaylı Bilgi ve Kayıt için:

ayse@sensingbodyacademy.com / +90 (537) 741 85 82